Jul 7, 2014

İslam Dünyasının Neferi Ekmeleddin İhsanoğlu

Türk halkının birçoğu belki de Ekmeleddin İhsanoğlu ismini cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday gösterilmesiyle duymuştur. Hatta Başbakan'ın kurmayları tarafından bu konu defaatle dile getirilmektedir. Halkın yeterince tanımadığı bir adayın cumhurbaşkanı olamayacağı gibi bir kör mantık yürütülmektedir. Bu ismi bilmemek bence Türk halkının ayıbıdır. İslam dünyasında çok önemli mevkilerde söz sahibi olmuş, etkili çalışmalarından ötürü ödüllere laik görülmüş İhsanoğlu başta Ortadoğu olmak üzere birçok Batı ve İslam ülkesinde başarılarıyla kendisinden söz ettirmektedir.

İhsanoğlu'nun kısaca bir biyografisini inceleyelim;

Öncelikle kendisini akademik ve diplomat kişiliği ile tanımaktayız.
1943 yılında Yozgatlı bir baba ve Rodoslu Türk bir annenin oğlu olarak Kahire'de dünyaya gelmiştir. 1960 yılında akademik hayatına Ain Shams Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde öğretim görevlisi olarak başladı. Daha sonra 1970-1980 yılları arasında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nde doçent olarak görev yapmış, 1973 yılında ise Füsun hanımla hayatını birleştiren İhsanoğlu, üç çocuk babasıdır. 1975 yıllarında İngiltere Exeter Üniversitesi’nde araştırmacı ve öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. İngilizce, Arapça, Fransızca ve Farsça dillerini bilmektedir.İhsanoğlu Ailesi Hac'dan bir kare
İhsanoğlu 1980'den 2004 yılına kadar İslam Konferansı Teşkilatı'nın İslam Tarih, Sanat ve Araştırma Merkezi'nde görev yapmıştır. 2004-2014 yılları arasında yine İslam dünyasının en büyük uluslararası örgütü olan bu Teşkilatta genel sekreterliği görevini tamamlamıştır. Ekmeleddin İhsanoğlu bu teşkilatta seçimle iş başına gelen ilk Türk sekreteri olması nedeniyle önemlidir. Ayrıca diplomat yönüyle de önemli görevler üstlenmiştir. 1990 yılında Gambiya Cumhuriyeti Fahri Başkonsolosu, 1997 yılında ise Bosna Hersek Hükümeti Özel Elçilik görevini tamamlamıştır.

Ekmeleddin İhsanoğlu bilim tarihi, Türk bilim tarihi, Türk kültürü, İslam ve Batı kültürü alanlarında başta Türkçe olmak üzere İngilizce, Arapça makaleler kaleme almış Türk-Arap İlişkileri, Türk Kültür Tarihi üzerine birçok kitap kaleme almıştır.

Eserlerinden bazıları:
 • Yeni Yüzyılda İslam Dünyası, 2013
 • İslam Kültürü Çeşitli Konuları ile İslam’da Kültür ve Bilgi Cilt: 5, 2008
 • Osmanlı Tıbbi Bilimler Literatürü Tarihi (4 Cilt), 2008
 • Mısır’da Türkler ve Kültürel Mirasları: Mehmed Ali Paşa Günümüze Basılı Türk Kültürü Bibliyografyası ve Bir Değerlendirme, 2006
 • Osmanlıca Tıp Terimleri Sözlüğü, 2004
 • Osmanlılar ve Bilim, 2003
 • Mushrabiyya And Stucco Colored Glass in The Muslim World (Arapça), 2002
 • Suriye’de Modern Osmanlı Sağlık Müesseseleri, Hastahaneler ve Şam Tıp Fakültesi, 1999
 • Osmanlı Matematik Literatürü Tarihi, 1-2, 1999
 • The West And Islam (Towards a Dialogue), 1999
 • Büyük Cihaddan Frenk Fodulluğuna, 1996
 • Istanbul: A Glimpse into the Past, 1987

İhsanoğlu, yürütmüş olduğu akademik çalışmaları uluslararası zeminde birçok kuruluş tarafından takip edilmektedir. Üyesi olduğu onlarca eğitim ve sivil toplum kuruluşu yayınlarından istifade etmekte, akademik dünyada büyük etki uyandırmaktadır. İhsanoğlu, Milletlerarası Tıp Tarihi Kurumu (Paris), Arab Language Academy (Kahire), Ürdün İslam Medeniyeti Araştırmaları Kraliyet Akademisi (Amman), Academie Internationale d’Histoire des Sciences (Paris) gibi daha onlarca kuruluşa üyeliği bulunmaktadır.

Sayın Profesör Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı koltuğuna aday olması çok sevindirici olmakla birlikte İhsanoğlu'nun kişiliği üzerinden bir kötü rekabete girmeyi ve siyasetin bozuk üslubu kullanarak itibarsızlaştırmayı hedef edinen bazı yayın organlarının tavrı üzüntü vericidir. Umarız herşeyin siyaset olmadığı bir Türkiye'de temel konularda mutabakat sağlanmış olsun. Türkiye Cumhuriyeti adına da güzel işler yapan insanların kişisel bazı hırslardan dolayı benden olmayan alaşağı olsun mantığı dar bir mantıktır ve dünyayı, geleceği algılamayacaktır.

No comments:

Total Pageviews